Лечение на зъбобол – спешна диагностика и облекчаване на болката 24/7 в София

Зъбоболът е едно от най-силните и мъчителни болкови усещания – и често се появява внезапно в неподходящ момент. Тъпата, пулсираща болка в зъба може да Ви лиши от сън и спокойствие. В дентална клиника „Д-р Пешкирски“ (София) предлагаме спешна стоматологична помощ при зъбобол по всяко време на денонощието. Нашите опитни стоматолози бързо ще открият причината за болката и ще предприемат необходимото лечение за нейното облекчаване. Независимо дали зъбоболът е причинен от дълбок кариес, възпален нерв или абсцес, ние сме на разположение 24/7 – включително през нощта, в събота и неделя – за да Ви избавим от страданието.
Лечение на зъбобол
Какви са причините за зъбобол?
Зъбоболът сам по себе си е симптом, че нещо не е наред със зъба или венците. Най-честите причини включват:
- Кариес, достигнал нерва (пулпит): Когато кариесът е дълбок и бактерии проникнат до пулпата (нерва) на зъба, тя се възпалява. Получава се пулпит – силна, пулсираща болка, често усилваща се нощем. Това е може би най-разпространената причина за силен зъбобол.
- Зъбен абсцес (гнойна инфекция): При нелекуван пулпит или умъртвен в миналото зъб може да се развие инфекция около корена, която да образува гнойно джобче (абсцес). Болката при абсцес е остра, зъбът може да се усеща „повдигнат“ и често има подуване на венеца или лицето.
- Възпаление на венците (пародонтит): Инфекция или дразнене на венците и тъканите около зъба също може да причини болка. Например, дълбоки джобове при пародонтоза, задържана храна между зъбите или растящ мъдрец, полупокрит с венец (перикоронит), могат да дадат болкови симптоми.
- Пукнат или счупен зъб: Ако зъбът е пукнат вследствие на травма или дъвчене на нещо твърдо, в пукнатината могат да навлязат бактерии и термични дразнения до нерва, причинявайки болка при дъвчене или при прием на топло/студено.
- Оголени зъбни шийки: При отдръпване на венците (рецесия) или при изтриване на емайла в основата на зъба, се оголва чувствителният дентин. Това води до кратки остри болки при студено, сладко или кисело – т.нар. чувствителност на зъбите. Този тип болка обикновено е моментна и не толкова силна, но ако е натрапчива, също изисква внимание.
- Синузит или болка от съседен зъб: Понякога болката в горните зъби може да идва от възпален синус (усеща се като зъбобол, но причината е синузит). Също, проблем в един зъб може да излъчва болка към съседен, което затруднява определянето на източника без преглед.
Правилната диагноза е ключът към успешното лечение на зъбобола. Затова нашият първи приоритет е да установим точната причина – чрез преглед и при нужда рентгенова снимка.
Как облекчаваме болката – спешни мерки
Когато дойдете при нас с остра зъбна болка, най-напред ще се погрижим да Ви осигурим облекчение. В зависимост от случая, спешните мерки могат да включват:
- Обезболяване на момента: Ако болката е силна, поставяме упойка още в началото на прегледа, за да Ви успокоим. Локалната анестезия бързо премахва болковото усещане и позволява на стоматолога да работи спокойно върху зъба.
- Отваряне на зъба и дренаж: При пулпит или съмнение за налягане в зъба, пробиваме малък отвор в кариозния зъб, за да „изпуснем“ налягането от пулпата. Често това води до моментално облекчение, тъй като гнойта или възпалителните течности се дренират и натискът върху нерва спада. Зъбът се оставя отворен или с временна лекарствена вложка до следващия етап на лечение.
- Дренаж на абсцес: Ако има формиран голям абсцес с подуване, може да се наложи малък разрез на венеца, през който да изтече гнойта. Това значително намалява болката и спада отока. Процедурата се прави под упойка и облекчението е почти незабавно.
- Прием на лекарства: В зависимост от причината, стоматологът може да Ви предпише антибиотик (при разпространена инфекция) и обезболяващи/противовъзпалителни лекарства за вкъщи, за да контролирате болката след намесата. Получавате точни инструкции как и колко време да ги приемате.
- Съвети за домашно облекчение: Ще Ви дадем практически препоръки какво да правите, след като се приберете – например да поставяте студен компрес отвън на бузата при нужда, как да поддържате хигиена на мястото и др., докато трае лечението.
Нашата цел на този етап е бързо да премахнем или поне да намалим болката до поносими нива. Често в рамките на едно посещение успяваме да постигнем значително облекчение, което да позволи на пациента отново да спи и функционира нормално.
Лечение на причината за зъбобола
След овладяване на острата болка, се фокусираме върху трайното решение на проблема, довел до зъбобола:
- При дълбок кариес/пулпит: необходимо е ендодонтско лечение (изваждане на нерва и почистване на кореновите канали, последвано от пломбиране на зъба). Понякога започваме лечението веднага при спешното посещение – например, премахваме нерва и поставяме медикамент – а довършваме кореновото лечение в следващо посещение. Целта е зъбът да бъде спасен и болката да не се появи отново.
- При зъбен абсцес: освен дренажа, зъбът обикновено изисква или кореново лечение, или ако е твърде разрушен – изваждане (екстракция). Ще обсъдим с Вас опциите. Имаме на разположение и зъболекар хирург, така че дори сложните случаи могат да бъдат решени на място.
- При възпалени венци или пародонтит: извършваме почистване на натрупаната плака и зъбен камък около зъба, промивка на джоба с антисептици и при нужда лазерна терапия или поставяне на локално антибиотично средство. Това успокоява венците и премахва инфекцията.
- При пукнат зъб: ако пукнатината е малка, зъбът може да се възстанови с фотополимерна пломба или коронка, които ще стабилизират структурата му. Ако пукнатината е дълбока до корена и зъбът не подлежи на възстановяване, може да се наложи изваждането му.
- При ретиниран мъдрец: ако проблемът е перикоронит или натиск от мъдреца, препоръчваме изваждане на проблемния мъдрец (вижте секция „Ретинирани мъдреци“ за подробности). Нашият екип е подготвен да извърши това, включително спешно вадене на мъдрец, при необходимост.
Важното е, че след като спешно сме Ви отървали от болката, ние не спираме дотук – планираме и провеждаме цялостното лечение, за да се отстрани причината и да не се повтори проблемът. Ще получите индивидуален план и разяснения какво предстои, а ние ще се съобразим с удобното за Вас време за следващите посещения.
Съвети при зъбобол у дома
Ако усетите зъбобол и нямате възможност да посетите зъболекар незабавно, можете да направите следното като първа помощ:
- Изплакнете устата с топла (не гореща) солена вода. Разтворете половин чаена лъжичка сол в чаша вода и жабурете около болния зъб. Това може временно да успокои венците и да изчисти евентуални остатъци.
- Почистете нежно зъба: Убедете се, че между зъбите около болния зъб няма заседнала храна – внимателно минете с конец, ако можете. Понякога засядането на храна причинява болка, която може да спадне след почистване.
- Вземете обезболяващо: Лекарства като ибупрофен или парацетамол (според това, което Ви понася) могат да намалят болката до достигане до кабинета. Спазвайте указаната дозировка. Не поставяйте обезболяващи таблетки директно върху венеца или зъба – това не помага допълнително, а може да изгори лигавицата.
- Студен компрес: Ако има оток, сложете студен компрес (например увит в кърпа пакет с лед) от външната страна на бузата, за 10-тина минути. Студът свива кръвоносните съдове и може да облекчи болката и подуването.
- Повдигната възглавница: Ако се налага да спите преди да стигнете до зъболекар, опитайте да държите главата по-високо (с допълнителна възглавница). Хоризонталното положение понякога усилва пулсирането при пулпит, а повдигнатата глава може леко да го облекчи.
Тези мерки са само временни. При първа възможност е добре да се посети стоматолог. Нашият съвет е – не отлагайте професионалното лечение. Зъбоболът може временно да утихне, но причината почти никога не изчезва сама.
Защо да потърсите нас при зъбобол?
- Денонощна наличност: Зъбобол в 2 през нощта? Няма проблем – нашата клиника е отворена. Като денонощен стоматологичен кабинет в София ние осигуряваме грижа дори когато другите са затворени. Спешен зъболекар от екипа ни ще Ви приеме без значение дали е уикенд или празничен ден.
- Незабавно облекчение: С разбирането колко мъчителна е болката, действаме без забавяне. Веднага прилагаме обезболяване и спешни мерки, така че да не Ви мъчим с излишно чакане. Мотото ни е бърза стоматологична помощ – при нас ще получите помощ буквално веднага след пристигане.
- Комплексна диагностика: Болезненият зъб понякога „лъже“ откъде идва проблемът. Имаме опит в диагностиката на сложни случаи и разполагаме на място с рентген (панорамни и секторни снимки). Така бързо разбираме какво става и вземаме правилното решение за лечение.
- Пълен набор услуги на място: Независимо от причината за зъбобола Ви, ние можем да я отстраним в нашата клиника. От лечение на канали на място, през хирургично почистване на абсцес, до консултация с лицево-челюстен хирург при необходимост – няма да Ви разкарваме по други места. Екипът ни (стоматолози, ендодонти, хирурзи) работи заедно, за да получите най-доброто.
- Грижа и съвети: Не на последно място, ние се отнасяме с разбиране. Ще Ви обясним спокойно какви са възможностите, колко ще продължи лечението и как да предотвратите бъдещ зъбобол. Пациентите ни често казват, че са ни гласували доверие, защото усещат, че наистина ни е грижа.
Нека зъбоболът не помрачава деня (или нощта) Ви повече. Свържете се с нас веднага при първи признаци на силна зъбна болка. В денонощната дентална клиника на д-р Пешкирски ще откриете квалифицирана помощ, бързо облекчение и трайно решение – затова мнозина ни определят като най-добрия избор за спешен зъболекар в София.
Пример от практиката
Стоян, на 34 години, усеща лека зъбна болка в продължение на няколко дни, която потушава с обезболяващи хапчета. В петък вечер обаче болката рязко се усилва – цялата лява страна на челюстта го боли пулсиращо, лицето му леко отича около челюстта. Стоян разбира, че има сериозен проблем и търси спешен зъболекар в София. Попада на нашата денонощна клиника и ни посещава към 23 часа. При прегледа откриваме голям кариес на долен молар, довел до пулпит и започващ абсцес. Веднага поставяме упойка за облекчаване на болката. Отваряме зъба и дренираме събралата се гной, което моментално намалява напрежението. Още същата вечер започваме лечение на кореновите канали и оставяме лекарство в зъба, а Стоян си тръгва почти без болка, с антибиотик и инструкции. През следващата седмица той се връща, за да довършим кореновото лечение и да поставим пломба. Стоян е благодарен, че е получил бърза помощ в петък вечер, което му е спестило една безсънна и мъчителна нощ и е предотвратило по-сериозно усложнение.
Често задавани въпроси
Можете да изплакнете устата си с хладка солена вода, да почистите внимателно около болния зъб с конец, да вземете обезболяващо (напр. ибупрофен или парацетамол). Сложете студен компрес отвън на бузата, ако има оток. Тези мерки могат временно да намалят болката. Не поставяйте аспирин или спирт директно върху зъба или венеца – това може да изгори тъканите, без реално да помогне. Най-доброто, което можете да направите, е възможно най-скоро да посетите зъболекар. Ако болката Ви събуди през нощта, денонощен зъболекар като нашия може да Ви приеме веднага, вместо да чакате до сутринта.
Обезболяващите (аналгетици) като ибупрофен, парацетамол или комбинация от двата са подходящи за временно облекчаване на болката, докато стигнете до стоматолог. При стриктно спазване на дозите те са безопасни за краткотрайна употреба. Антибиотик обаче не бива да се взема самоволно при зъбобол. Антибиотиците действат при бактериална инфекция (например абсцес), но не облекчават болката веднага и ненужният им прием може да доведе до резистентност. Стоматологът преценява дали има показания за антибиотик – например при разпространена инфекция или подуване. В общия случай първо се прави дентална интервенция за отстраняване на причината и чак тогава се добавя антибиотик при необходимост. Затова не разчитайте на лекарства да „излекуват“ проблема – те са само подкрепящи средства.
Да, определено. Фактът, че болката е спряла, не означава, че проблемът е изчезнал. Понякога при пулпит болката временно утихва, когато нервът в зъба умре – но инфекцията продължава да се разпространява към костта, където може да образува абсцес. Или пък болката намалява, ако гнойта си пробие път и започне да изтича – но зъбът все още се нуждае от лечение. Затова е важно при всеки епизод на силен зъбобол, дори да мине, да се направи преглед. Така ще се предотвратят по-сериозни усложнения в бъдеще. Нашият съвет е: не чакайте повторна болка, а отидете на стоматолог своевременно. В нашата клиника можем да Ви приемем веднага щом имате възможност – дори състоянието да е временно спокойно, ние ще отстраним “бомбата със закъснител” навреме, за да не Ви изненада неприятно пак.


Рентгенов кабинет
Planmeca ProOne за ортопантомографии, темпоромандибуларни стави и рентгенови снимки на синуси.