Флуоризация на зъби – профилактика срещу кариеси чрез нанасяне на флуор

Един от най-ефективните методи за превенция на кариес при деца и възрастни е флуоризацията на зъби – нанасяне на флуориден препарат върху зъбния емайл. Флуорът е минерал, който укрепва зъбната структура и прави емайла по-устойчив на киселините, отделяни от бактериите причинители на кариес. Чрез редовна флуорна профилактика можем значително да намалим риска от появата на нови кариеси, особено при пациенти с повишена склонност към разваляне на зъбите. В денонощен дентален център д-р Пешкирски предлагаме професионална флуоризация като част от цялостната програма за орална профилактика, достъпна по всяко време за удобство на нашите пациенти.

Флуоризация на зъби

Какво представлява флуоризацията на зъбите?

Флуоризацията е процедура, при която върху зъбите се нанася концентриран флуориден препарат – най-често под формата на гел, лак (лак) или пяна. В стоматологичния кабинет обичайно се използва флуориден лак, който съдържа висока концентрация на флуор (например натриев флуорид). Лакът се нанася тънко върху сухите зъбни повърхности и се оставя да изсъхне за няколко минути. Флуорът от лака прониква в емайла и го реминерализира, като:

  • Спомага за възстановяване на начални кариозни поражения (бели петна по емайла), като отлага минерали обратно в увредените зони.
  • Прави емайла по-устойчив на бъдещи „атаки“ от киселини – включително тези от сладки и кисели храни.
  • Намалява чувствителността на зъбите (флуорът може да затвори микроскопичните каналчета в емайла и дентина).

Флуоризацията е напълно безболезнена и бърза процедура. Обикновено отнема 10-15 минути. След нанасяне на флуоридния лак, пациентът трябва да избягва хранене и пиене (особено на горещи и твърди храни) за няколко часа, за да може флуорът да подейства оптимално.

Кога и за кого е препоръчителна флуорната профилактика?

  • Деца: Децата са основната група, при която флуоризацията е силно препоръчителна. Постоянните им зъби, скоро след прорязването, имат по-слаб минерален слой и са по-уязвими към кариеси. Нанасянето на флуор защитава новопробилите зъби (особено първите постоянни молари около 6 годишна възраст). Педиатричните стоматолози препоръчват флуоризация на всеки 6 месеца при деца с висок риск от кариес.
  • Пациенти с множество кариеси или висок риск: Ако често ви откриват нови кариеси при прегледите, или имате фактори като ортодонтски апарати (брекети), сухота в устата, прекомерна консумация на захар – допълнителният флуор ще ви помогне да предпазите зъбите си.
  • След ортодонтско лечение: Пациенти, които са носили брекети, понякога имат деминерализации (бели петна) около скобите. Флуоризацията спомага за реминерализиране на тези зони.
  • При чувствителни зъби: Хора с чувствителност към студено, горещо или сладко могат да почувстват облекчение след флуорно покритие, защото то запечатва дентиновите каналчета.
  • В райони с ниско съдържание на флуор във водата: Ако питейната вода не е флуорирана или е с ниско естествено съдържание на флуор, местните жители не получават достатъчно от този минерал системно. За България масово водата не е изкуствено флуорирана, затова локалните приложения в кабинета и ползването на флуорна паста стават основен източник.

Как протича процедурата по флуоризация в клиниката?

1. Почистване на зъбите: За да може флуорът да достигне директно до емайла, зъбите трябва да са чисти от плака. Често преди флуоризация се извършва професионално почистване на зъбен камък и полиране, или поне старателно изчеткване и изсушаване на зъбните повърхности.

2. Изолация и подсушаване: Стоматологът поставя малки валячета от памук около зъбите и използва струя въздух, за да ги подсуши. Влагата от слюнката може да попречи на усвояването на флуора, затова е важно зъбите да останат сухи за няколко минути.

3. Нанасяне на флуориден препарат: С четчица или тампон зъболекарят внимателно нанася флуоридния лак по повърхностите на зъбите. Лакът е с приятен вкус и бързо се втвърдява (полимеризира) при контакт със слюнката, образувайки тънък филм.

4. Инструкции след процедурата: Пациентът се инструктира да не изплаква енергично устата и да не се храни в следващите поне 30 минути до 1 час. Някои лакове изискват и избягване на миене на зъбите до следващата сутрин, за да остане флуорът по емайла по-дълго. Стоматологът ще ви даде конкретни указания според използвания продукт.

Процедурата е приятна дори за малки деца, тъй като не включва машинки или болка – само „рисуване“ на зъбките с вкусна пастичка.

Флуоризация в денонощен дентален център д-р Пешкирски

Ние вярваме, че превенцията е по-доброто лечение. Затова предлагаме индивидуални профилактични програми. Флуоризацията може да се комбинира с други профилактични услуги, като запечатване на фисури при деца и редовни контролни прегледи. Нашата денонощна клиника е на разположение по всяко време, което означава, че можете да доведете детето си за флуоризация в удобно за вас време – например през уикенда или след работа, без да се налага да чакате дълго за час.

Флуоризацията е безопасна, бърза и ефективна. Ако искате да предпазите себе си или вашето дете от кариеси, свържете се с нас за профилактичен преглед. Денонощна Дентална Клиника д-р Пешкирски ще изготви най-подходящия план за грижа, включително оптимален график за флуоризиране на зъбите.

Пример от практиката

Майка води своя 6-годишен син в клиниката ни, притеснена от множеството кариеси, които вече са се появили на млечните му зъби. Детето обича сладкиши и досега не е получавало флуорна профилактика. След като лекуваме наличните кариеси, д-р Пешкирски препоръчва план за превенция: флуоризация на зъбите на всеки 6 месеца и запечатване на фисурите на първите постоянни молари. Първата флуоризация минава като игра – малкият пациент е заинтригуван от „вълшебната боя“ за зъби с вкус на ягода. През следващата година детето няма нито един нов кариес. Майката споделя, че комбинирането на редовни прегледи, флуорна защита и ограничаване на захарта е спасило зъбките на сина ѝ. Този пример показва колко ефективна може да бъде профилактиката с флуор, когато се прилага навреме и последователно.

Често задавани въпроси

Да, професионалната флуоризация е напълно безопасна. Използват се контролирани дози флуор, които действат локално върху емайла. Поглъщането е минимално, особено при флуориден лак, който се втвърдява върху зъба. Вашият стоматолог ще нанесе точното количество, необходимо за защита. Разбира се, както с всяко нещо, прекомерната употреба не е препоръчителна – затова се придържайте към препоръчаната честота на процедурите.

Обичайно 2 пъти в годината е достатъчно за пациенти със среден риск от кариес (например при децата – на всеки 6 месеца). Ако обаче имате висок кариесен риск, зъболекарят може да препоръча по-често приложение – например на всеки 3-4 месеца. Планът се индивидуализира според нуждите ви.

Не. Редовното четкане с паста за зъби (също съдържаща флуор) и почистването с конец са основните методи за профилактика. Флуоризацията е допълнителна защита, а не заместител на ежедневната хигиена. Тя действа най-добре върху чисти зъби, така че доброто миене е задължително.

Повечето флуорни лакове имат лек вкус и аромат – например на плодове или ванилия – за да са приятни, особено за децата. Вкусът е краткотраен. След като лакът се втвърди, няма особено усещане в устата, освен може би леко гладко покритие по зъбите, което изчезва при първото измиване.

Разбира се. Макар често да се асоциира с детска профилактика, флуорната терапия помага и на възрастни – особено ако имат множество пломби (защитава ръбовете около тях), начало на кариеси по корените (при оголени венци), или повишена чувствителност. Няма възрастово ограничение за грижата срещу кариес.

Спешна зъболекарска помощ 24/7

Рентгенов кабинет

Planmeca ProOne за ортопантомографии, темпоромандибуларни стави и рентгенови снимки на синуси.