Изваждане на млечни зъби – безболезнена грижа от детски зъболекар в София

Изваждането на млечни зъби при децата може да бъде напълно безболезнено и нетравматично, ако е извършено правилно и с подходящ подход. В нашата денонощна дентална клиника в София разполагаме с опитен детски зъболекар, който знае как да предразположи малките пациенти и да направи посещението им спокойно. Независимо дали става въпрос за упорито млечно зъбче, което не иска да падне само, или за развален зъб, причиняващ болка, ние ще се погрижим да го извадим бързо, внимателно и без стрес за детето. Работим и вечер, и през уикендите, така че ако търсите детска стоматологична помощ или спешен зъболекар за дете в неудобно време, ние сме на разположение.
Изваждане на млечни зъби
Кога се налага изваждане на млечен зъб?
Млечните (детските) зъби обикновено сами се разклащат и падат, когато дойде време за постоянните зъби да ги заменят. Понякога обаче се налага намесата на стоматолог за изваждане на млечен зъб по-рано от естественото:
- Упорито незаменен млечен зъб: Ако постоянният зъб вече пробива или е пробил, а млечното зъбче още не се е разклатило достатъчно (известно като „двуредови зъби“), необходимо е млечният да се извади, за да освободи място и да се предотврати неправилно подреждане.
- Кариес и болка: Когато млечен зъб е силно разрушен от кариес или има голяма пломба, той може да започне да боли или да се инфектира (например да се образува гнойно джобче). В такива случаи, особено ако смяната на зъба не предстои скоро, екстракцията е най-доброто решение, за да се махне източникът на инфекция и болка.
- Подуване или абсцес: Инфекцията в корена на млечния зъб може да доведе до абсцес (събиране на гной) на венеца. Това е опасно за зародиша на постоянния зъб отдолу. Изваждането на млечния зъб и почистването на инфекцията защитават постоянния зъб.
- Травма: Ако детето удари зъбче при падане или игра и то се разклати силно, или се счупи до степен, че не може да се възстанови, може да се наложи да го извадим. Понякога травмираното млечно зъбче пречи на постоянния зъб да поникне правилно или причинява болка.
- Ортодонтски причини: В редки случаи, по препоръка на ортодонт, някои млечни зъби се вадят по-рано, за да се направи място за подреждане на другите или за насочване на растежа на челюстта.
Нашият детски стоматолог внимателно ще прегледа детето и ще направи необходимите зъбни снимки, за да прецени ситуацията. Винаги се стремим да запазим зъбчето, ако е възможно (например чрез лечение), и препоръчваме изваждане само когато това е най-добрият вариант за здравето на детето.
Как протича изваждането на млечен зъб при дете?
Процедурата по изваждане на млечно зъбче е бърза и значително по-лека от ваденето на постоянен зъб, тъй като корените на млечните зъби физиологично се резорбират (разтварят) с времето. Ето как подходждаме ние:
- Приятелска атмосфера: От момента, в който семейството влезе в кабинета, се стараем детето да се чувства спокойно. Лекарят се запознава с малкия пациент, разговаря с него на разбираем език и обяснява с усмивка какво предстои (без да използва плашещи думи като „игла“ или „болка“).
- Обезболяване с гел и упойка: Преди каквато и да е манипулация, поставяме специален плодов гел (повърхностна упойка) върху венеца около зъба. Това кара мястото да изтръпне и детето не усеща убождането от последващата инжекция. След няколко минути нанасяме много фина инжекционна упойка, като често детето дори не разбира, че е сложена „истинска“ упойка. Цялата зона около зъбчето изтръпва и процедурата нататък е безболезнена.
- Изваждане на зъбчето: С подходящ инструмент (клещи за млечни зъби или лост) стоматологът внимателно разклаща зъбчето и го изважда. Тъй като то обикновено е почти без корени към момента на смяна, излиза лесно. Цялата процедура трае броени минути. Ако зъбчето е вече много разклатено, понякога дори не се налага използване на инструмент – достатъчно е едно по-силно придърпване с марличка.
- Похвала и награда: След успешното изваждане показваме на детето неговото „смело зъбче“ и го похвалваме за куража.
През цялото време следим емоционалното състояние на малчугана. Ако той/тя е твърде притеснен, отделяме повече време за успокоение, правим почивки или използваме техники за разсейване (например гледане на анимационно филмче на монитор).
Грижи след изваждане на млечен зъб
След екстракцията при деца възстановяването е бързо. Все пак даваме на родителите и детето няколко съвета:
- Детето трябва да захапе марличката, поставена на мястото, за около 10-15 минути, докато спре напълно кървенето.
- Препоръчваме поне час след това да не се храни, а в деня на изваждането да избягва много горещи храни и напитки.
- Обикновено болка няма, но ако има лек дискомфорт, по преценка на стоматолога може да се даде детско обезболяващо (напр. сироп ибупрофен) – това рядко се налага.
- Поддържайте добра устна хигиена – още на следващия ден детето може да си мие зъбките, като избягва мястото на извадения зъб.
- Кажете на детето да не пипа с пръст или език мястото на липсващото зъбче, за да не раздразни венечето.
- Ако зъбчето е извадено много преди нормалното му време за смяна (няколко години по-рано), стоматологът може да препоръча т.нар. „пазител на място“ – малко приспособление, което запазва мястото за постоянния зъб и предотвратява изместване на съседните зъби.
В повечето случаи децата се справят чудесно след манипулацията и дори се радват, че Феята на зъбките ще ги посети през нощта. Ние оставаме на разположение за родителите – ако имат въпроси или забележат нещо необичайно (например по-продължително кървене, което е рядкост) – могат да се свържат с нас веднага, независимо дали е делник или уикенд.
Защо да изберете нашия детски зъболекар?
- Детски стоматолог с опит: В клиниката ни работи стоматолог, с опит в детската стоматология, който има търпението и подхода към деца. Знаем, че един уплашен малчуган изисква особено внимание – нашият зъболекар е лекувал стотици деца и умее да спечели доверието им.
- Без болка и страх: Основен наш приоритет е процедурите да са безболезнени. Използваме всички съвременни методи за обезболяване при деца – от вкусни анестезиращи гелове до прецизно дозирани упойки. Така намаляваме усещането и тревожността. Много родители споделят с изненада, че детето им дори не е разбрало, че зъбчето е извадено.
- Спокойна обстановка: Кабинетът ни е дружелюбен и цветен, далеч от студената болнична атмосфера. Позволяваме на родителите да присъстват до детето по време на процедурата, ако това го успокоява. Обясняваме на детето на достъпен език какво правим, за да няма страх от неизвестното.
- Достъпност и спешност: Ако детето Ви получи зъбобол или падне лошо и нарани зъбче в неудобен час, нашата спешна стоматологична помощ е на разположение. Ние сме сред малкото, които предлагат денонощен детски зъболекар в София. Това означава, че не трябва да чакате до сутринта или понеделник – ще помогнем на детето Ви веднага, дори през нощта или в почивен ден.
- Цялостна грижа: След екстракцията продължаваме да се грижим за малкия пациент. Даваме препоръки за профилактика, за да избегнем бъдещи проблеми. Следим развитието на постоянните зъби. Ако е необходимо, насочваме към ортодонт или друг специалист от екипа ни. Всичко това на едно място – нашата клиника е истински център за детска дентална грижа в София.
Поверявайки усмивката на Вашето дете в нашите ръце, Вие можете да бъдете спокойни, че то ще получи най-доброто отношение и лечение. Свържете се с нас за консултация или при спешен случай – ние сме готови да помогнем на Вашето мъниче 24/7 с внимание и грижа.
Пример от практиката
Малката Ана, на 6 годинки, има предно млечно зъбче, което се клати от седмици, но отказва да падне. Зад него вече се показва върхът на постоянния зъб. Родителите решават да я доведат в нашата денонощна клиника, тъй като Ана се оплаква, че зъбчето ѝ пречи при хранене. Детето първоначално е притеснено, но нашият детски зъболекар успява да я разсмее, като ѝ показва в огледалце „новото зъбче, което наднича“. След като внимателно обезболява венчето с гел с вкус на ягода, лекарят бързо и нежно изважда млечния зъб с помощта на марличка – без нужда дори от пинсета. Ана почти не усеща кога зъбчето е излязло и е приятно изненадана. Тя получава за награда малка играчка и гордо показва прозорчето в усмивката си. Родителите ѝ са облекчени, че всичко е минало леко. Този случай показва как с правилния подход ваденето на млечен зъб може да мине без сълзи и страх.
Често задавани въпроси
Процедурата по изваждане на млечно зъбче е практически безболезнена, защото винаги използваме обезболяване. Първо се намазва венецът с вкусен обезболяващ гел, а после се поставя малка доза упойка, така че детето да не усети болка при изваждането. Самото зъбче обикновено е почти без корени и излиза много лесно. Децата най-често чувстват само леко „дърпане“, но не и болка. Нашият детски стоматолог е много внимателен – ако види, че нещо притеснява детето, спира и успокоява ситуацията. Целта ни е малчуганът да се чувства добре и да няма неприятен спомен.
Страхът при децата е напълно нормален и ние сме подготвени за това. Първо, отделяме време да спечелим доверието на детето – говорим, шегуваме се, показваме му безопасни инструментчета като „вълшебната четка“ (машинката) и пр. Ако детето е неспокойно, не насилваме нещата, а действаме постепенно. Често само с игра и приказки успяваме да го убедим да съдейства. Позволяваме любимата му играчка да е в него, или мама/тати да държат ръчичката му. Ако всичко друго не помогне и зъбчето спешно трябва да се премахне (например при болка или подуване), може да прибегнем до кратка венозна седация или обща упойка с помощта на анестезиолог. Това обаче се налага изключително рядко. В крайна сметка, почти винаги успяваме да извадим зъбчето без травма – дори най-плашливите малки пациенти често излизат от кабинета усмихнати.
Когато се налага да извадим едно млечно зъбче по-рано, правим го за да предпазим постоянните зъби, а не да им навредим. Нелекуваната инфекция или абсцес на млечния зъб може сериозно да увреди зародиша на постоянния – дори да причини петно или дефект в емайла му, или да наруши посоката на пробиване. Изваждайки болния млечен зъб, ние отстраняваме този риск. Разбира се, липсата на млечно зъбче за по-дълго време може да доведе до разместване на съседните зъби. Затова, ако се очаква постоянният зъб да никне след повече от година-две, препоръчваме поставяне на малък държач на място (space maintainer). Това устройство запазва разстоянието и насочва правилно пробива на бъдещия постоянен зъб. Нашият детски стоматолог ще следи развитието на захапката на детето Ви и ще Ви насочи при нужда към ортодонт. В крайна сметка, здравето и правилното развитие на постоянните зъби е приоритет – затова понякога се налага да се разделим по-рано с млечното зъбче, но го правим по най-безопасния начин.


Рентгенов кабинет
Planmeca ProOne за ортопантомографии, темпоромандибуларни стави и рентгенови снимки на синуси.