Кореново лечение на зъб (Лечение на пулпит) – Спасяване на зъба при болка 24/7

Кореново лечение на зъб (ендодонтско лечение) е процедура, която спасява силно увреден или възпален зъб от изваждане. Когато зъбната пулпа („нервът“ на зъба) е инфектирана или възпалена (пулпит), единственият начин да се премахне болката и да се запази зъбът е чрез кореново лечение. В нашата денонощна стоматологична клиника в София предлагаме бърза и качествена ендодонтска помощ 24/7. Това означава, че дори да ви заболи зъб посред нощ или през уикенда, спешен стоматологичен кабинет с опитни лекари е на разположение да извърши лечение на кореновите канали и да ви избави от болката. Модерната апаратура (вкл. дигитални зъбни снимки) и нашият прецизен подход ни нареждат сред най-добрите дентални клиники в София за спешно лечение на зъби.
Кореново лечение на зъб
Какво включва процедурата кореново лечение?
Кореновото лечение е процес на почистване и запълване на кореновите канали на зъба. При него стоматологът отстранява болната или умъртвена пулпа (нерв) от вътрешността на зъба. Ето основните стъпки:
- Първо се прави клиничен преглед и зъбна снимка, за да се види броят и формата на корените и дали има възпаление около върха им.
- Поставя се местна упойка, за да не усещате болка.
- В зъба се прави малък отвор, през който с фини инструменти стоматологът достига до кореновите канали.
- Със специални пили каналите се разширяват и изчистват от инфектираната тъкан и бактерии. Използват се и дезинфекционни разтвори за пълно почистване.
- След щателното почистване каналите се подсушават и се запълват херметично с биосъвместим материал (най-често гутаперча). Това предотвратява повторно навлизане на бактерии.
- Накрая върху зъба се поставя пломба, а при нужда по-късно и коронка, за да се възстанови здравината му.
Всичко това обикновено може да се извърши в едно посещение в нашия спешен стоматологичен кабинет (особено когато целим бързо облекчаване на болката). Понякога, при тежки инфекции, лечението се разделя на две посещения – с поставяне на лекарство в каналите между тях. Кореновото лечение изисква прецизност, но нашият екип има богат опит и използва модерна техника, за да гарантира успеха на процедурата.
Кога се налага кореново лечение?
Ендодонтско лечение е необходимо, когато пулпата на зъба е необратимо възпалена или инфектирана. Най-честите случаи са:
- Дълбок кариес: Ако кариесът е достигнал до нерва, пациентът може да изпитва силна, спонтанна болка или чувствителност към топло и студено, която не отшумява.
- Пулпит: Възпаление на пулпата, което причинява пулсираща, силна зъбобол, особено нощем. Без лечение може да прогресира до некроза на нерва.
- Гранулом или кистa: Хронична инфекция в корена на зъба, често вследствие на нелекуван пулпит, която образува гнойно мехурче (абсцес) в костта. Това може да доведе до подуване на венеца или лицето.
- Травма: Счупване на зъба или удар, който е засегнал нерва, може да наложи кореново лечение за предотвратяване на инфекция.
- Релечение (повторно ендо): Понякога зъб, който вече е бил лекуван, се инфектира отново поради некачествено старо лечение или пропуснат канал – тогава се прави повторно почистване и запълване.
Ако някой някой от тези проблеми, важно е бързо да се обърнете към стоматолог. В нашата клиника денонощен стоматолог може да прегледа зъба ви 24/7. Колкото по-рано се проведе кореново лечение при нужда, толкова по-голям е шансът зъбът да бъде запазен и да се избегне разпространение на инфекцията.
Защо да изберете д-р Пешкирски за ендодонтско лечение?
- Опитни специалисти: В клиниката ни работят стоматолози с богат опит в ендодонтията. Сложни случаи като извити канали или повторно лечение се извършват прецизно и успешно благодарение на тяхната експертиза.
- Модерна техника: Използваме съвременни технологии – апекслокатори за точно определяне дължината на корена и машинни инструменти за по-ефективно почистване. Това повишава успеха на лечението и намалява риска от пропуснати канали.
- Безболезнен процес: Пациентите ни получават адекватно обезболяване и внимание към комфорта през цялото време. Разбираме страха от „вадене на нерв“ и се стараем да променим представата, като предложим максимално приятно преживяване.
- Денонощна достъпност: Зъбоболът от възпален нерв често се появява внезапно и може да е нетърпим. В денонощен дентален център д-р Пешкирски можем да реагираме веднага – независимо дали е уикенд или през нощта – за да отворим зъба, облекчим болката и започнем необходимото лечение без забавяне.
Не чакайте пулпитът да се превърне в сериозна инфекция. При симптоми на нужда от кореново лечение свържете се с нас своевременно. Ние ще спасим вашия зъб и ще ви освободим от болката професионално и грижовно.
Пример от практиката
Жена на 30 години усеща силна болка в горен кътник, която се усилва от топли напитки и през нощта. Тя взима болкоуспокояващи, но без успех – болката става пулсираща. Късно вечерта тя решава да потърси спешен стоматологичен кабинет и посещава нашата клиника. Дежурният стоматолог установява пулпит. На панорамната зъбна снимка се вижда голям кариес, достигнал нерва. Веднага започваме кореново лечение: под упойка отваряме зъба и премахваме възпалената пулпа. Поставяме медикамент и временно запълваме зъба. Болката отшумява още същата нощ. На следващия ден пациентката се връща за довършване на лечението. Каналите се обработват машинно и се запълват окончателно. Накрая зъбът е възстановен с пломба (и планиране на коронка за по-нататъшна защита). Пациентката е изненадана колко бързо и ефективно е минало всичко – очаквала е, че „кореновото лечение“ е дълга и мъчителна процедура, но споделя, че в нашата клиника дори не е усетила болка. Благодарение на денонощната стоматологична помощ тя успява да спаси зъба си, вместо да го загуби.
Какво представлява обтурирането на зъби (пломбирането)?
Обтурирането на зъби представлява стоматологична процедура, при която увредената от кариес част на зъба се отстранява, а получената кухина се запълва с пломба. Тази пломба възстановява формата, твърдостта и дъвкателната функция на зъба. Процедурата е позната още като поставяне на пломба и е една от най-често извършваните манипулации в денталната медицина. Обтурирането не само спира по-нататъшното развитие на кариеса, но и предпазва зъба от усложнения като пулпит (възпаление на нерва) или дори загуба на зъба.
Кога се налага пломбиране на зъб?
Най-често пломбирането се налага при наличие на кариес – разрушаване на зъбните тъкани от бактерии. Симптоми като чувствителност към сладко, студено или топло, болка при дъвчене или видима дупка в зъба са сигурен признак, че трябва да посетите зъболекар. В някои случаи е необходимо поставяне на нова пломба при счупване или падане на стара пломба, както и при износване на пломба, която вече не уплътнява добре зъба. Денонощната стоматологична клиника д-р Пешкирски е на разположение 24/7 – независимо дали кариесът ви създава дискомфорт през деня или получите остра зъбобол вечерта, ние ще реагираме бързо с адекватно лечение.
Как протича лечението на кариес и поставяне на пломба?
Преглед и диагноза: Първо, стоматологът извършва обстоен преглед на зъбите и установява кариесните лезии. Често се прави и рентгенова снимка, за да се оцени дълбочината на кариеса и състоянието на зъбния нерв.
Обезболяване: За комфорта на пациента, при по-дълбоки кариеси се поставя локална упойка. Така лечението протича безболезнено и спокойно.
Почистване на кариеса: Чрез специални инструменти (борери) зъболекарят премахва размекнатите кариозни тъкани. Целта е да се отстрани цялата инфектирана част, като същевременно се запази максимално здрава зъбна структура.
Изграждане и пломбиране: След като кавитетът (кухината) е почистен и оформен, се пристъпва към неговото запълване. Използват се съвременни фотополимерни пломби (бели пломби от композит), които се втвърдяват със специална светлина. Слоево нанасяне на материала осигурява здравина и прецизно възстановяване на формата на зъба. При по-дълбоки кухини може да се постави основа (подложка) за допълнителна защита на нерва, преди окончателното пломбиране.
Оформяне и полиране: Втвърдената пломба се дооформя, за да пасне точно на захапката. Накрая пломбата се полира, така че повърхността да е гладка и да не задържа плака. Правилно моделираната пломба не се отличава по цвят и форма от естествения зъб.
Възстановяване и грижи след пломбиране
След обтуриране на зъба, пациентът може веднага да се върне към нормално хранене, щом отшуми действието на упойката (ако е била поставена). Новата пломба е здраво фиксирана и позволява пълноценно дъвчене. Важно е да продължите с добрата орална хигиена – редовно четкане и ползване на конец за зъби – за да предотвратите появата на кариеси около или под пломбата в бъдеще. Периодичните профилактични прегледи при стоматолог (препоръчително два пъти годишно) ще гарантират, че пломбите ви са в добро състояние и ще открият навреме нови кариеси, ако има такива.
Предимства на качественото обтуриране на зъби в клиника д-р Пешкирски
- Безболезнено лечение: Нашият екип използва ефективни методи за обезболяване. Пломбирането при нас е бързо и безболезнено, което помага на пациентите да преодолеят страха си от зъболекар.
- Съвременни материали: Работим с висококачествени фотополимерни материали за пломби, които са издръжливи и естетични. Цветът на пломбата се напасва към естествения цвят на зъбите, което прави пломбата практически незабележима.
- Опит и прецизност: Д-р Пешкирски и екипът му имат дългогодишен опит в лечението на кариеси. Прецизната техника на работа осигурява плътно прилепване на пломбата и дълготрайност на възстановяването.
- Денонощна помощ: За разлика от повечето кабинети, денонощен дентален център д-р Пешкирски е отворен 24/7. Това означава, че при внезапна зъбобол или счупване на зъб/пломба не трябва да чакате – потърсете ни по всяко време за спешно пломбиране или временно запълване на зъба до поставяне на постоянна пломба.
Не отлагайте лечението на кариеси – колкото по-рано се постави пломба на един кариозен зъб, толкова по-голям е шансът да се запази зъбът жив и здрав. Свържете се с нашата клиника още днес, за да запишете час за преглед или да получите спешна стоматологична помощ. Денонощният стоматологичен център д-р Пешкирски е насреща да възстанови усмивката ви по всяко време!
Пример от практиката
Пациентка на 28 години посещава нашия денонощен дентален център в късните часове на нощта със силна зъбобол. Оказва се, че има дълбок кариес на долен молар, който е причинявал остра болка. Дежурният стоматолог – д-р Пешкирски – незабавно я приема. След поставяне на упойка, кариесът е старателно почистен и зъбът е възстановен с фотополимерна пломба. Болката изчезва още същата нощ, а пациентката е приятно изненадана, че дори в 2 часа през нощта може да получи качествено и безболезнено зъболечение. На контролния преглед след седмица пломбата е перфектно адаптирана, пациентката няма оплаквания и продължава да посещава клиниката ни за регулярна профилактика. Този случай демонстрира значението на денонощната дентална помощ – няма нужда да търпите болка или да чакате до сутринта, защото екипът на д-р Пешкирски е готов да ви помогне по всяко време!
Често задавани въпроси
Много хора се притесняват, че кореновото лечение боли, но всъщност процедурата се прави под упойка и не изпитвате болка. Всъщност, кореновото лечение облекчава силната болка, която пулпитът причинява. Съвременните методи и упойки правят лечението комфортно. В нашия опит болката изчезва още след първите стъпки от лечението. Може да има леко напрежение или чувствителност след това, но то бързо отминава и е несравнимо с болката преди лечението. Нашият денонощен стоматолог винаги се грижи пациентът да се чувства удобно и да не го боли по време на манипулацията.
В идеалния случай кореновото лечение може да се завърши и в 2-3 посещения, особено ако зъбът не е тежко инфектиран. В нашия спешен стоматологичен кабинет често извършваме основната част на лечението още при първото идване – поставяме лекарство в канала и го оставяме да подейства, като на второ или трето посещение (след няколко дни) каналите се запълват окончателно. Броят посещения зависи от конкретния случай, но стремежът ни е да разрешим проблема максимално бързо и ефективно.
Симптомите, които насочват към нужда от кореново лечение, включват: много силна, пулсираща зъбобол (особено нощем); продължителна болка след прием на топли или студени храни/напитки; подуване на венеца около зъба или гнойна пъпка; както и случаите, когато зъбът е станал тъмно сив на цвят след удар. Ако изпитвате някои от тези оплаквания, трябва да посетите стоматолог. Понякога болният зъб може да не боли постоянно, а само при натиск или да дава лека тъпа болка – дори и тогава може да се изисква лечение на каналите. Най-добре е да се направи преглед и зъбна снимка, за да се установи точно състоянието.
Ако един зъб се нуждае от кореново лечение и то не се извърши навреме, инфекцията може да се разпространи. Болката вероятно ще продължи и може дори да отшуми временно, ако нервът умре, но това не означава, че проблемът е решен – инфекцията може да премине към върха на корена и да образува абсцес или киста. В крайна сметка нелекуваният зъб вероятно ще трябва да се извади. Освен това инфекцията може да засегне съседни тъкани и да причини подуване или да се разнесе по кръвен път. Затова винаги е по-добре зъбът да се спаси с кореново лечение, отколкото да се чака и да се стига до изваждане. Нашият денонощен стоматолог може да ви помогне бързо, за да не се стига до усложнения.
Често препоръчваме поставяне на зъбна коронка след успешно кореново лечение, особено за задните зъби. Причината е, че след премахването на нерва зъбът става по-крехък и може да се счупи по-лесно, тъй като вече не е „жив“ и кръвоснабден. Коронката облича зъба и му придава здравина, предпазвайки го от счупване при дъвчене. За предни зъби понякога е достатъчна пломба, особено ако запазената структура е достатъчна. В нашата клиника можем да изработим висококачествени коронки, които напълно възстановяват вида и функцията на лекувания зъб. Вашият стоматолог ще ви посъветва най-доброто решение според състоянието на конкретния зъб.


Рентгенов кабинет
Planmeca ProOne за ортопантомографии, темпоромандибуларни стави и рентгенови снимки на синуси.