Обтуриране (пломбиране) на зъби – лечение на кариеси и поставяне на пломби

Обтуриране на зъби или т.нар. пломбиране е основният метод за лечение на кариеси и възстановяване на увредената зъбна структура. Когато един зъб е засегнат от кариес, в емайла и дентина се образува кухина (дупка), която трябва да бъде почистена и запълнена с подходящ материал – пломба. В денонощен дентален център Д-р Пешкирски предлагаме съвременно обтуриране на зъби с висококачествени материали, като по този начин възстановяваме функцията и естетиката на вашата усмивка по всяко време на денонощието.

Обтуриране (пломбиране) на зъби

Обтуриране на зъби или т.нар. пломбиране е основният метод за лечение на кариеси и възстановяване на увредената зъбна структура. Когато един зъб е засегнат от кариес, в емайла и дентина се образува кухина (дупка), която трябва да бъде почистена и запълнена с подходящ материал – пломба. В денонощен дентален център Д-р Пешкирски предлагаме съвременно обтуриране на зъби с висококачествени материали, като по този начин възстановяваме функцията и естетиката на вашата усмивка по всяко време на денонощието.

Какво представлява обтурирането на зъби (пломбирането)?

Обтурирането на зъби представлява стоматологична процедура, при която увредената от кариес част на зъба се отстранява, а получената кухина се запълва с пломба. Тази пломба възстановява формата, твърдостта и дъвкателната функция на зъба. Процедурата е позната още като поставяне на пломба и е една от най-често извършваните манипулации в денталната медицина. Обтурирането не само спира по-нататъшното развитие на кариеса, но и предпазва зъба от усложнения като пулпит (възпаление на нерва) или дори загуба на зъба.

Кога се налага пломбиране на зъб?

Най-често пломбирането се налага при наличие на кариес – разрушаване на зъбните тъкани от бактерии. Симптоми като чувствителност към сладко, студено или топло, болка при дъвчене или видима дупка в зъба са сигурен признак, че трябва да посетите зъболекар. В някои случаи е необходимо поставяне на нова пломба при счупване или падане на стара пломба, както и при износване на пломба, която вече не уплътнява добре зъба. Денонощната стоматологична клиника д-р Пешкирски е на разположение 24/7 – независимо дали кариесът ви създава дискомфорт през деня или получите остра зъбобол вечерта, ние ще реагираме бързо с адекватно лечение.

Как протича лечението на кариес и поставяне на пломба?

Преглед и диагноза: Първо, стоматологът извършва обстоен преглед на зъбите и установява кариесните лезии. Често се прави и рентгенова снимка, за да се оцени дълбочината на кариеса и състоянието на зъбния нерв.

Обезболяване: За комфорта на пациента, при по-дълбоки кариеси се поставя локална упойка. Така лечението протича безболезнено и спокойно.

Почистване на кариеса: Чрез специални инструменти (борери) зъболекарят премахва размекнатите кариозни тъкани. Целта е да се отстрани цялата инфектирана част, като същевременно се запази максимално здрава зъбна структура.

Изграждане и пломбиране: След като кавитетът (кухината) е почистен и оформен, се пристъпва към неговото запълване. Използват се съвременни фотополимерни пломби (бели пломби от композит), които се втвърдяват със специална светлина. Слоево нанасяне на материала осигурява здравина и прецизно възстановяване на формата на зъба. При по-дълбоки кухини може да се постави основа (подложка) за допълнителна защита на нерва, преди окончателното пломбиране.

Оформяне и полиране: Втвърдената пломба се дооформя, за да пасне точно на захапката. Накрая пломбата се полира, така че повърхността да е гладка и да не задържа плака. Правилно моделираната пломба не се отличава по цвят и форма от естествения зъб.

Възстановяване и грижи след пломбиране

След обтуриране на зъба, пациентът може веднага да се върне към нормално хранене, щом отшуми действието на упойката (ако е била поставена). Новата пломба е здраво фиксирана и позволява пълноценно дъвчене. Важно е да продължите с добрата орална хигиена – редовно четкане и ползване на конец за зъби – за да предотвратите появата на кариеси около или под пломбата в бъдеще. Периодичните профилактични прегледи при стоматолог (препоръчително два пъти годишно) ще гарантират, че пломбите ви са в добро състояние и ще открият навреме нови кариеси, ако има такива.

Предимства на качественото обтуриране на зъби в клиника д-р Пешкирски

  • Безболезнено лечение: Нашият екип използва ефективни методи за обезболяване. Пломбирането при нас е бързо и безболезнено, което помага на пациентите да преодолеят страха си от зъболекар.
  • Съвременни материали: Работим с висококачествени фотополимерни материали за пломби, които са издръжливи и естетични. Цветът на пломбата се напасва към естествения цвят на зъбите, което прави пломбата практически незабележима.
  • Опит и прецизност: Д-р Пешкирски и екипът му имат дългогодишен опит в лечението на кариеси. Прецизната техника на работа осигурява плътно прилепване на пломбата и дълготрайност на възстановяването.
  • Денонощна помощ: За разлика от повечето кабинети, денонощен дентален център д-р Пешкирски е отворен 24/7. Това означава, че при внезапна зъбобол или счупване на зъб/пломба не трябва да чакате – потърсете ни по всяко време за спешно пломбиране или временно запълване на зъба до поставяне на постоянна пломба.

Не отлагайте лечението на кариеси – колкото по-рано се постави пломба на един кариозен зъб, толкова по-голям е шансът да се запази зъбът жив и здрав. Свържете се с нашата клиника още днес, за да запишете час за преглед или да получите спешна стоматологична помощ. Денонощният стоматологичен център д-р Пешкирски е насреща да възстанови усмивката ви по всяко време!

Пример от практиката

Пациентка на 28 години посещава нашия денонощен дентален център в късните часове на нощта със силна зъбобол. Оказва се, че има дълбок кариес на долен молар, който е причинявал остра болка. Дежурният стоматолог – д-р Пешкирски – незабавно я приема. След поставяне на упойка, кариесът е старателно почистен и зъбът е възстановен с фотополимерна пломба. Болката изчезва още същата нощ, а пациентката е приятно изненадана, че дори в 2 часа през нощта може да получи качествено и безболезнено зъболечение. На контролния преглед след седмица пломбата е перфектно адаптирана, пациентката няма оплаквания и продължава да посещава клиниката ни за регулярна профилактика. Този случай демонстрира значението на денонощната дентална помощ – няма нужда да търпите болка или да чакате до сутринта, защото екипът на д-р Пешкирски е готов да ви помогне по всяко време!

Често задавани въпроси

Не, самото поставяне на пломба обикновено не боли. Преди почистването на дълбок кариес се поставя упойка, така че пациентът да не усеща болка. След отшумяване на упойката може да има лек дискомфорт или чувствителност, но тя отминава бързо.

Животът на една пломба зависи от нейния материал и големината на възстановяването, както и от оралната хигиена на пациента. Висококачествените фотополимерни пломби могат да издържат 5-10 години или повече при добра грижа. Редовните прегледи при стоматолог ще следят състоянието им.

В съвременната стоматология най-често се използват композитни (фотополимерни) пломби, защото комбинират добра издръжливост и отлична естетика. В определени случаи може да се използва амалгама (метална сплав) или висококачествен керамичен инлей/онлей, но вашият зъболекар ще ви посъветва кой вариант е най-подходящ според ситуацията.

Ако пломбата не приляга добре или с времето се появи процеп между нея и зъба, е възможно бактерии да навлязат и да се развие вторичен кариес под пломбата. Затова е важно пломбите да се поставят прецизно и да се наблюдават периодично. При най-малки съмнения за проблем, пломбата може да се смени навреме.

Ако пломбата падне или се отчупи, важно е скоро да посетите стоматолог. Зъбът остава незащитен и може бързо да се замърси или да започне да боли. В денонощната клиника на д-р Пешкирски можем да ви приемем веднага – ще почистим зъба и ще поставим нова пломба или временно покритие, за да защитим зъба до изработването на постоянна пломба.

Спешна зъболекарска помощ 24/7

Рентгенов кабинет

Planmeca ProOne за ортопантомографии, темпоромандибуларни стави и рентгенови снимки на синуси.