Запечатване на фисури – превантивна защита за детските зъби

Детските зъби – особено новопробилите постоянни кътници – често имат дълбоки бразди и вдлъбнатинки по дъвкателната си повърхност, наречени фисури. В тези тънки цепнатини лесно се задържат храна и бактерии, което ги прави първо място за развитие на кариеси при децата. За щастие съществува ефективна и напълно безболезнена процедура за профилактична защита на тези зъби: запечатване на фисури. При запечатването, върху дъвкателните повърхности на зъбите се нанася специален защитен материал (силант), който „запечатва“ фисурите и не позволява на бактериите да се развиват там. В денонощен дентален център д-р Пешкирски препоръчваме запечатването на фисури като част от грижата за детските зъби, за да осигурим на малките пациенти здрава усмивка без кариеси.
Запечатване на фисури
За кои зъби и кога се прилага запечатването на фисури?
Най-подходящи кандидати за тази процедура са:
- Първите постоянни молари (6-годишните кътници): Те пробиват около 5-7 годишна възраст. Тъй като растат най-отзад в устата и често децата им обръщат недостатъчно внимание при четкане, рискът от кариес е висок. Запечатването им скоро след пробива (в рамките на няколко месеца до година) значително намалява този риск.
- Вторите постоянни молари (12-годишните кътници): Появяват се около 11-13 годишна възраст и също имат изразени фисури. Процедурата е идентична.
- Предкътници (премолари): Понякога, ако тези зъби имат дълбоки ямки, и те могат да бъдат запечатани, макар че най-често проблемът е с моларите.
- Млечни зъби: При деца с множество кариеси и дълбоки фисури на млечните кътници, зъболекарят може да предложи запечатване и на млечни зъби, за да ги предпази до момента на смяната им.
Важно е зъбът, който ще се запечатва, да е здрав или най-много с начален кариес (бяло петно). Ако вече има образувана кариозна кухина, по-правилно е да се направи пломба. Затова колкото по-рано след пробива на зъба се извърши профилактиката, толкова по-вероятно е зъбът да е още здрав.
Как протича запечатването на фисури?
Процедурата е бърза и лесна:
- Преглед и почистване: Стоматологът оглежда зъба. Ако има лек оцветен налеп в фисурите, той го почиства с четка и абразивна паста или с миниатюрна струя. Целта е фисурите да са чисти от плака и храна.
- Изолация: Зъбът се подсушава и изолира от слюнката с памучни тампони или държач за устни. Сухотата е важна, за да може силантът да прилепне добре.
- Ецване: Върху дъвкателната повърхност на зъба за няколко секунди се нанася специален гелообразен разтвор (ортофосфорна киселина). Той леко набраздява емайла, което помага на силанта да се задържи здраво. След това гелът се отмива и зъбът се подсушава отново.
- Нанасяне на силант: Силантизиращият материал е течна смола (обикновено бял или прозрачeн на цвят). С помощта на малка четчица или спринцовка, зъболекарят го накапва в каналчетата на фисурите. Материалът е течен и прониква дълбоко в всички неравности.
- Втвърдяване: Чрез специална фотополимерна лампа (синя светлина) силантът се втвърдява за няколко секунди. Той става твърда пластмасова „запушалка“, която плътно обхваща дъното на фисурите.
- Проверка: Стоматологът проверява с артикулираща хартия дали запечатаният зъб контактува правилно със срещуположния при захапка. Ако силантът е твърде дебел и пречи, леко се коригира. Обикновено обаче не се налага изпиляване, тъй като слоят е тънък.
И това е всичко – зъбът е запечатан и готов за дъвчене. Няма болка, няма упойка, няма машинка, което прави процедурата идеална за деца, дори и за най-притеснените.
Предимства на запечатването на фисури
- Предотвратява кариеси: Главното предимство е драстичното намаляване на риска от кариес на дъвкателните повърхности. Изследвания показват, че запечатаните зъби имат до 80% по-малко кариеси в сравнение с незапечатаните.
- Безболезнено и бързо: Процедурата не причинява дискомфорт и обикновено отнема 10-15 минути за зъб. Децата я приемат добре, което я прави ценна част от детската стоматологична профилактика.
- Дълготраен ефект: Силантите могат да издържат няколко години. Те постепенно се изтриват с времето, но често именно най-рисковият период (първите 2-3 години след пробива) е покрит. Ако е необходимо, при прегледи зъболекарят може да добави или подмени силанта.
- Икономически изгодно: Предотвратявайки възникването на кариеси, спестяваме разходи и време за бъдещи лечения като пломби или, не дай Боже, детско пулпитно лечение.
Запечатване на фисури в клиника д-р Пешкирски
Нашата клиника отделя особено внимание на денталното здраве на децата. Атмосферата е приятелска, а екипът – с подход към малките пациенти. Денонощният ни график позволява гъвкавост – можем да приемем детето ви за профилактика в удобно за вас време, дори вечер или през уикенда, така че да не пропуска училище или вие – работа. Запечатването на фисури е инвестиция в здравето на детските зъби. Комбинираме я с обучение на децата как правилно да мият зъбите си и с редовни контролни прегледи, за да сме сигурни, че усмивките им са защитени.
Ако детето ви е на възраст около 6-7 години или има нови кътничета, свържете се с нас за консултация относно фисурното запечатване. Също така, ако се чудите дали по-голямото ви дете (около 12 г.) се нуждае от запечатване на току-що появилите се втори молари – ние ще преценим състоянието на зъбите и ще препоръчаме най-доброто.
Пример от практиката
8-годишно момиченце посещава клиниката ни за профилактичен преглед. Д-р Пешкирски установява, че първите ѝ постоянни молари, поникнали преди около година, са напълно здрави, но имат много дълбоки фисури. Предлага на майката запечатване на фисурите, за да предпази зъбките от кариеси. Процедурата е извършена веднага на същото посещение – бързо и забавно за детето, което беше заинтригувано от „вълшебната синя лампа“. Година по-късно, на следващия преглед, запечатаните зъби все още нямат никакви кариеси, докато при нейния брат (който не е имал запечатване, тъй като е по-голям и зъбите му вече са били леко кариозни при откриването) се наложи лечение на няколко дъвкателни зъба. Този случай убедително показва ползата от навременната профилактика чрез запечатване на фисурите – здравите зъби остават здрави!
Често задавани въпроси
Не, при здрави зъби не се пробива нищо. Запечатването е неинвазивно – просто се нанася материал върху зъба. Само ако има съвсем повърхностен начален кариес, стоматологът може минимално да почисти петънцето и после да го запечата. Но това не се усеща и не изисква упойка.
Обичайно силантите издържат няколко години – 3, 5, понякога и повече, в зависимост от материала и дъвкателното натоварване. Те могат да се износят или отлепят частично с времето. Затова при всеки профилактичен преглед стоматологът проверява запечатаните фисури. Ако се налага, силантът може да бъде подновен лесно.
Почти невъзможно е да се развие кариес на мястото, където има запечатана здрава фисура, стига силантът да е на мястото си. Но трябва да знаем, че кариес може да се появи на други места на същия зъб – например между зъбите или по гладките страни, ако хигиената е лоша. Затова запечатването не отменя нуждата от четкане и грижи. То защитава конкретна уязвима зона.
Няма горна граница по принцип – ако един зъб е здрав и с дълбоки фисури, може да се запечата и при тийнейджър, и при възрастен. Но най-смислено е да се направи скоро след прорязването на зъба. Ако един кътник е стоял в устата 5-6 години незапечатан, вероятността вече да има кариес в някоя фисура е голяма, дори да не се вижда с просто око.


Рентгенов кабинет
Planmeca ProOne за ортопантомографии, темпоромандибуларни стави и рентгенови снимки на синуси.