Categories
Uncategorized

Силният зъбобол не търпи отлагане – затова в денонощната клиника Д-р Пешкирски предлагаме спешно лечение на зъбобол 24/7. Зъбната болка може да Ви изненада по всяко време – през нощта, през уикенда или точно преди важен ангажимент. Когато болката в зъба стане нетърпима, нашият екип е насреща денонощно, за да я облекчи бързо и да отстрани причината. Не е нужно да издържате часове или дни в дискомфорт – доверете се на опита ни в спешната стоматология и ще получите помощ веднага.

Чести причини за силен зъбобол

  • Дълбок кариес и пулпит: Най-често силната болка се дължи на кариес, който е достигнал до нерва на зъба. Възпален или инфектиран нерв (пулпит) причинява
    • пулсираща, непрекъсната болка, която се усилва нощем и не се повлиява лесно от обезболяващи.
    • Зъбен абсцес: Ако инфекцията от умъртвен зъб или нелекуван пулпит се разпространи извън корена, се получава гнойно възпаление (абсцес) в костта. Болката може временно да утихне, след което да се върне още по-силна, съпроводена с подуване на венеца или лицето.
    • Счупен или пукнат зъб: Понякога зъбът може да има пукнатина или невидимо счупване, което да открива нерва или да дразни тъканите около корена. Дъвченето усилва болката, а пациентът може да не знае точната причина, докато дежурния стоматолог не направи преглед и зъбна снимка.
    • Паднала пломба или оголен дентин: При паднала пломба, счупена коронка или оголен корен вследствие на отдръпнати венци зъбът може да стане изключително чувствителен. Болката при допир, топло и студено може да бъде много остра, макар и краткотрайна, и да се повтаря всеки път, когато дразнител достигне до оголената зона.
    • Пробив на мъдрец: Болката от никнещ мъдрец може да бъде силна, особено ако около зъба се е възпалил венецът (перикоронарит). Пациентът усеща болка в задната част на челюстта, която може да се разпространява към ухото или гърлото.

    Независимо от причината, силният зъбобол е сигнал, че в зъба или венците има сериозен проблем, който трябва да се лекува възможно най-скоро. Задачата ни е не само да притъпим болката, а да отстраним нейния източник, за да не се повтаря.

    Временни мерки за облекчаване на зъбобол (до прегледа)

    • Изплакване на устата: Леко хладка солена вода може да помогне за почистване на областта около болезнения зъб и да намали временно възпалението. Изплакнете внимателно, особено ако има задържани частици храна.
    • Студен компрес: Ако има подуване или пулсираща болка, поставете студен компрес (лед, увит в кърпа) от външната страна на бузата за 10-15 минути. Студът свива кръвоносните съдове и може да намали болката и отока.
    • Обезболяващи лекарства: Приемете обичайно болкоуспокояващо, което знаете, че понасяте (например ибупрофен или парацетамол), според указаната дозировка. Не поставяйте таблетка директно върху венеца или зъба – това не помага допълнително и може да увреди меките тъкани.
    • Поддържане на висока устна хигиена: Въпреки болката, опитайте се внимателно да почистите зъбите около проблемната зона с четка и конец. Премахването на остатъците от храна може да намали дразненето. Избягвайте да дъвчете от страната на болния зъб.

    Важно е да се разбере, че тези мерки дават само временно облекчение. Те не лекуват причината за зъбобола, а само помагат да издържите, докато стигнете до зъболекаря. При силна болка най-доброто решение е възможно най-скоро да посетите дежурен стоматолог, който да предприеме лечение.

    Как лекуваме зъбобола в спешния кабинет

    В спешния кабинет първата ни цел е да спрем болката Ви възможно най-бързо. След като установим кой зъб или какво състояние причинява проблема (чрез преглед и често рентгенова снимка на място), предприемаме незабавни действия. Поставяме упойка около болния зъб, така че зоната да изтръпне и болката да изчезне още преди да сме започнали същинското лечение. Самото усещане на облекчение от упойката често носи огромно спокойствие на пациента.

След обезболяването работим по отстраняване на причината. При възпален нерв отваряме зъба и премахваме болната пулпа (нерва), след което поставяме лекарство в кореновия канал – това сваля налягането и болката трайно отшумява. Ако има гнойна събрана инфекция, правим малък разрез на венеца за дрениране на гнойта или отваряме канала на зъба, за да изтече инфекцията. При счупване или пукнатина обезболяваме откритите тъкани и поставяме временна превръзка или пломба, която ги изолира. Във всеки случай целта е да отстраним дразнителя на нерва и да осигурим спокойствие на мястото. След интервенцията пациентът получава указания за прием на нужните лекарства (ако се налагат антибиотици или допълнителни обезболяващи) и план за окончателно лечение на зъба (например довършване на кореновото лечение или изработване на коронка). Най-важното обаче е, че острата болка е овладяна и пациентът може да си отдъхне.

Защо не бива да отлагаме лечението при зъбобол

Отлагането на посещение при зъболекар при наличие на силен зъбобол крие рискове. Болката може временно да утихне, но обикновено проблемът се влошава – инфекцията може да се разпространи към венеца, съседните зъби или дори в други части на тялото. В някои случаи пациенти изчакват, докато отокът стане значителен или се повиши температурата – признак, че инфекцията напредва. Колкото повече се чака, толкова по-сложно (и скъпо) може да стане лечението впоследствие. Понякога забавянето води до необходимост от вадене на зъба, който иначе би могъл да бъде спасен. Ето защо при първа възможност е добре да се потърси спешна стоматологична помощ – така ще запазите както здравето си, така и зъба си.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *